blachy

Zastosowanie blach

Gdyby uważniej się rozejrzeć podczas spaceru, można byłoby zauważyć bardzo wiele elementów rzeczywistości, które zostały wykonane z różnego rodzaju blach. Począwszy od pokryć dachowych, przez rynny a na karoseriach samochodów kończąc. Wchodząc do sklepu, zobaczy się za to na przykład garnki albo puszki,  które kiedyś miały postać aluminiowych blach. Blachy to wyrób hutniczy, który przybiera formę rulonów albo płaskich arkuszy. Warto poznać różne rodzaje oraz zastosowania tych potrzebnych w przemyśle wyrobów.


 

 

 

Rodzaje blach

Blachy dzieli się na kilka podstawowych podtypów. Biorąc pod uwagę sposób ich wykonywania można wyróżnić:

 

  • Blachy gorącowalcowane – używane są do produkcji stalowych konstrukcji, kontenerów czy maszyn. Ich powierzchnia nie jest idealna, dlatego nie służą one do wyrobu produktów, które powinny cechować się wysoką estetyką. Jest to tańszy typ blachy niż blacha zimnowalcowana, ponieważ potrzeba mniej energii do jej produkcji.

 

  • Blachy zimnowalcowane – powstają na bazie blach gorącowalcowanych, przechodząc kolejne fazy walcowania. Są to produkty o wysokiej jakości, które cechują się dużą trwałością. Dzięki temu, że są one cieńsze, ale też mocniejsze niż wersje gorącowalcowane, przydają się one w branży motoryzacyjnej oraz elektronicznej.

 

  • Blachy ocynkowane – powstają ze stali, która pokrywa się później cynkiem, dzięki czemu są one bardziej odporne na korozję. Z tego rodzaju blach najczęściej wykonuje się pokrycia dachowe, garaże, ale także drzwi czy ogrodzenia.

 

Typy materiałów

Najpopularniejszymi materiałami używanymi do produkcji blach są aluminium, stal oraz mosiądz. Aluminium bez domieszek nie jest zbyt wytrzymałe, dlatego stosuje się różnego rodzaju stopy, aby zwiększyć jego odporność. Tego rodzaju wzmocniony materiał wykorzystuje się z przemyśle budowniczym i motoryzacyjnym. Z blach stalowych wykonuje się wieże wiatrowe, statki oraz różnego rodzaju maszyny. Blachy mosiężne za to są odporne na wysokie temperatury, promieniowanie słoneczne oraz wilgoć, dlatego stosuje się je przemyśle elektrotechnicznym, elektronicznym i motoryzacyjny (wykonuje się z nich na przykład elementy silników).

 

Scroll to Top