Wyroby aluminiowe są stosowane niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Zwłaszcza profile aluminiowe najczęściej i najchętniej wykorzystywane są w budownictwie, w którym spełniają dość ważną funkcję. Aluminium jest uniwersalnym materiałem, który ma wiele zastosowań. Tworzy się z niego profile, kształtowniki czy pręty.
Specyfikacja i zastosowanie wyrobów aluminiowych
Aluminium jest plastycznym materiałem, a do tego bardzo lekkim i przy tym wytrzymałym, dlatego swoje zastosowanie znajduje w tak wielu gałęziach gospodarki. Zwłaszcza w budownictwie wyróżnić można wyroby aluminiowe, które są w tej dziedzinie szczególnie wykorzystywane.
- Profile aluminiowe – produkowane są w różnych rozmiarach i kształtach, w których wyróżniamy między innymi płaskowniki, kątowniki lub ceowniki. Lekka i wytrzymała konstrukcja profili daje wiele możliwości w budownictwie. Ponadto są odporne na uszkodzenia i szkodliwe warunki atmosferyczne. Profile wykonane z aluminium można w prosty i szybki sposób obrabiać, łatwo poddają się np. przycinaniu. Ta elastyczność nie wpływa w żaden sposób na wytrzymałość profili.
- Pręty aluminiowe – swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w budownictwie, zwłaszcza w zbrojeniu betonu czy wzmocnieniu konstrukcji. Są także używane przy pracach remontowo-renowacyjnych oraz ogrodzeniach i bramach. Pręty aluminiowe są również elementem budulcowym niektórych maszyn. Powstają w wyniku procesu zwanego walcowaniem lub ciągnieniem, dzięki czemu zyskują one różne kształty. Pręty wykonane z aluminium są odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, cechują się ponadto wytrzymałością i co za tym idzie – długoletnią eksploatacją.
- Kształtowniki aluminiowe – są elementami dużych (i nie tylko) konstrukcji budowlanych, np. przy budowaniu ścian nośnych i fasadowych oraz rusztowania. Wśród kształtowników wyróżniamy takie rodzaje jak: ceowniki, teowniki, kątowniki, zetowniki, dwuteowniki.
Aluminium jest wdzięcznym materiałem, lekkim i mocnym, dlatego jeszcze długo będzie w użytku, zwłaszcza w przemyśle i budownictwie.