Strona główna » Blog » Właściwości aluminium
właściwości aluminium

Właściwości aluminium

Aluminium to pierwiastek, którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „alumen”, co oznacza sól z dodatkiem glinu. Aluminium oznaczono symbolem chemicznym Al. W 1825 roku odkrył je duński naukowiec Hans Oersted. Aluminium to materiał na co dzień użytkowany zarówno w wielkich zakładach przemysłowych, jak i w gospodarstwach domowych, czy biurach.  Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat właściwości aluminium, które w dużej mierze decydują o powszechnym zastosowaniu tego tworzywa.

Aluminium to pierwiastek, którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „alumen”, co oznacza sól z dodatkiem glinu. Aluminium oznaczono symbolem chemicznym Al. W 1825 roku odkrył je duński naukowiec Hans Oersted. Aluminium to materiał na co dzień użytkowany zarówno w wielkich zakładach przemysłowych, jak i w gospodarstwach domowych, czy biurach.  Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat właściwości aluminium, które w dużej mierze decydują o powszechnym zastosowaniu tego tworzywa.

Najważniejsze właściwości aluminium

Aluminium jest przede wszystkim bardzo lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Co ciekawe, posiada nawet trzykrotnie mniejszą gęstość niż stal. To właśnie z tego powodu z powodzeniem można aluminium wykorzystywane jest jako tańsza alternatywa dla stali.

Bardzo istotną zaletą aluminium jest wytrzymałość, która wzrasta w niskich temperaturach. Jest to również materiał przyjazny środowisku naturalnemu, ponieważ można poddawać go wielokrotnemu recyklingowi bez niszczenia jego struktury.

Aluminium jest bardzo elastyczne i plastyczne. Można z niego formować różnorodne kształty. Dodatkowo poszczególne elementy aluminiowe mogą być ze sobą z łatwością łączone. W ten właśnie sposób powstają rozbudowane konstrukcje aluminiowe.

Aluminium posiada doskonałe właściwości ochronne, dlatego też wykorzystywane jest przy promieniowaniu rentgenowskim jako budulec osłon. Warto również wspomnieć o doskonałym przewodnictwie cieplnym i elektrycznym. Aluminium zapewnia lepsze przewodnictwo niż np. znacznie droższa miedź.

Scroll to Top