szafka energetyczna

Szerokie zastosowanie płaskowników

Płaskowniki to jeden z elementów powszechnie wykorzystywanych do produkcji różnego rodzaju sprzętów i konstrukcji budowlanych. Płaskowniki to podłużne elementy o płaskim lub prostokątnym przekroju. Mogą być wykonane z różnych surowców. Najczęściej stosowane są płaskowniki aluminiowe, miedziane i mosiężne.

Specyfika płaskowników

Płaskowniki tworzone są z zastosowaniem trzech metod: cięcia, walcowania i ciągnięcia. Cechują się trwałością, wytrzymałością na odkształcenia i działanie czynników zewnętrznych. Zachowują swoje najważniejsze właściwości przez bardzo długi czas, stanowiąc element solidny i niezawodny dla różnego typu konstrukcji. Duże znaczenie w tym przypadku ma jednak specyfika materiału, z którego został wykonany płaskownik. Z tego też powodu bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim płaskowniki aluminiowe, które są solidne, wytrzymałe, odporne na korozję, a jednocześnie stosunkowo lekkie. Płaskowniki występują w różnych kształtach i wymiarach, co zależy przede wszystkim od ich późniejszego przeznaczenia.

Przykłady zastosowania płaskowników

Jak już zostało wspomniane, płaskowniki znajdują bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach. Powszechne zastosowanie mają przede wszystkim w branży budowlanej. Wykonuje się z nich m.in. przęsła do bram, furtek i ogrodzeń, balustrady, poręcze, barierki, szczeblinki, podesty kratowe (stosowane przede wszystkim do budowy schodów i chodników w zakładach przemysłowych). Oprócz branży budowlanej płaskowniki są niezbędne w produkcji sprzętów wielkogabarytowych, np. sprzętu domowego, takiego jak lodówek czy pralek.

Płaskowniki powinny być dobierane adekwatnie do specyfiki ich późniejszego zastosowania. Od przeznaczenia płaskownika zależy grubość, szerokość i kształt danego elementu. Nie bez znaczenia jest również specyfika materiału, z którego płaskownik jest wykonany. Wysoka jakość płaskowników jest szczególnie pożądana w przypadku konstrukcji narażonych na działanie skrajnych temperatur lub znajdujących się w miejscu sprzyjającym powstawaniu korozji.

Scroll to Top