Strona główna » Blog » Specyfika i zastosowanie mosiądzu
mosiądz zastosowanie

Specyfika i zastosowanie mosiądzu

Mosiądz powstaje jako stop miedzi z cynkiem. Bardzo często wykorzystywany jest do tworzenia armatury oraz okuć drzwiowych. W przemyśle zastosowanie znajdują m.in. blachy mosiężne, płaskowniki, pręty itp.

Właściwości i podział mosiądzu

Mosiądz to jeden z najczęściej spotykanych i wykorzystywanych stopów metali. Składa się z miedzi i cynku, ale zwykle używa się również odpowiednie dodatki stopowe, takie jak ołów, aluminium, żelazo, cyna, mangan, chrom lub krzem. Skład chemiczny wpływa na najważniejsze właściwości miedzi, takie jak m.in. temperatura topnienia.

Mosiądz wyróżnia się żółto-złotym zabarwieniem. Kolor zależy od zawartości cynku. W przypadku 45% cynku mosiądz wyróżnia się pomarańczowo-żółtym kolorem, a spadek stężenia cynku zbliża do naturalnego odcienia miedzi. Jego gęstość wynosi ok. 8,4 – 8,7 kg/dm3, dlatego też jest nieco cięższy niż stal.

Mosiądz dzielimy na jednofazowy i dwufazowy:

  • mosiądz jednofazowy α zawiera 30% cynku i wyróżnia się dobrą plastycznością (nawet podczas obróbki na zimno), twardością i wytrzymałością.
  • mosiądz dwufazowy ma właściwości pośrednie między α i β. Wraz ze wzrostem zawartości cynku zwiększa się jego twardość i wytrzymałość, ale maleje plastyczność. To właśnie z mosiądzu dwufazowego powstają blachy, pręty, rury i pasy.

Mosiądz stopowy wykazuje dużą odporność na korozję, niektóre rodzaje są wytrzymałe wobec rdzy nawet w wodzie morskiej.

Gdzie znajduje zastosowanie mosiądz?

Jak już zostało wspomniane, mosiądz cechuje się wieloma docenianymi właściwościami technologicznymi i użytkowymi. Z tego też powodu znajduje powszechne zastosowanie w przemyśle. To jeden z najczęściej spotykanych stopów. Jego właściwości plastyczne zależą od składu chemicznego, ale większość dostępnych stopów jest podatna na obróbkę skrawaniem.

Z mosiądzu produkuje się bardzo wiele różnorodnych przedmiotów, takich jak m.in. armatura, części maszyn w przemyśle samochodowym, okrętowym, chemicznym, elektromechanicznych. Co ciekawe, mosiądz bardzo często wykorzystywany jest również do wykonywania elementów ozdobnych w metaloplastyce.

Scroll to Top