płaskowniki

Rodzaje i charakterystyka płaskowników

 

Pręty kojarzą się z budowlami oraz konstrukcjami wielkich maszyn. Czasami do ich stworzenia potrzebne są nietradycyjne płaskie pręty, bez których praca byłaby niemożliwa. W tym celu powstały płaskowniki, czyli nic innego jak pręty o przekroju prostokątnym, które wykonuje się z różnych stopów metali.

 

Najpopularniejsze płaskowniki to takie, które wytwarza się m.in. z mosiądzu, miedzi, aluminium czy stali. Wyborem konkretnego stopu metalu z reguły zajmuje się architekt, który bierze pod uwagę np. wpływ korozji na daną konstrukcję lub podatność materiału na korozję. Nie bez znaczenia jest także ich rozmiar. Niektóre prostokątne pręty służą jako podpora dla dachów na dworcach, a jeszcze inne wykorzystuje się w branży motoryzacyjnej przy produkcji samochodów. Gabaryt konstrukcji wpływa więc na długość, szerokość i grubość odpowiedniego pręta.

 

Płaskowniki – rodzaje

 

Produkcja płaskowników odbywa się w trojaki sposób. Do metod ich wytwarzania zaliczamy:

 

  • ciągnienie – specjalne urządzenie rozciąga masę określonego metalu, przez co zmniejsza się jego średnica, a zwiększa długość;
  • walcowanie – pomiędzy dwa walce w specjalnej maszynie wkłada się masę, która spłaszcza się (tą metodę można wykonać zarówno „na zimno”, jak i na „ciepło”. Przy tym drugim sposobie, który polega na rozgrzaniu pręta przed spłaszczeniem, dochodzi jednak do mniej widocznych zmian struktury metalu, niż w przypadku pierwszym);
  • wycinanie z blachy – to najprostsza ze wszystkich metod, w której z blachy o odpowiednio przystosowanej długości i grubości wycina się pręty.

 

 

Pręty, w zależności od sposobu ich wytworzenia, mogą mieć różne zastosowanie. Na przykład pręty ciągnione są niezwykle użyteczne w konstrukcjach, które wymagają dużej wytrzymałości materiałów. Z kolei te walcowane cechują się dobrą elastycznością pomimo grubości, która może oscylować nawet od 4 do 55 milimetrów. To sprawia, że ich zastosowanie chętnie wykorzystywane jest np. przy bramach lub ogrodzeniach ogrodowych. Jednak bez względu na rodzaj, przy wyborze płaskowników trzeba także zwrócić uwagę na to, jak wytrzymają działanie wysokich temperatur, jak mogą zareagować na ścieranie i czy będą odporne na korozję, która może się pojawić w trakcie eksploatacji danej konstrukcji. 

 

Scroll to Top