Brąz wykorzystywany jest w przemyśle do produkcji wielu artykułów. Zależnie od jego gatunku, np. brązu cynkowego lub berylowego, może zmieniać się jego użyteczność. Jakie wyróżniamy zatem przemysłowe wykorzystanie brązu?
Brąz – czym dokładnie jest?
Brązem nazywane są stopy miedzi z cyną lub innymi metalami. Charakteryzuje się dobrymi właściwościami wytrzymałościowymi oraz dobrą obrabialnością. Brąz odporny jest na wysoką temperaturę, a także na korozję, co sprawia, że chętnie wykorzystywany jest w branży maszynowej, motoryzacyjnej, hydraulicznej, a także ozdobnej.
Rodzaje brązów a ich zastosowanie
Przemysłowe zastosowanie brązów zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Możemy je podzielić na dwa podstawowe: brązy do obróbki plastycznej i brązy odlewnicze.
Do brązów do obróbki plastycznej zaliczamy m.in.:
• brązy cynowe – zawierające 1-9% cyny. Oznaczane są m.in. symbolami: B2, B4, B6, B8, B443. Zależnie od danego typu, wykonuje się z nich elementy sprężyste i trudno ścieralne, np. śruby, giętkie węże, sprężyny manometryczne, membrany, elementy przyrządów kontrolno-pomiarowych.
• brązy aluminiowe – zawierają 4-11% aluminium. Ich symbole to: BA5, BA8, BA83, BA1032, BA1054. Z tych rodzajów brązu wykonuje się m.in. elementy pracujące w wodzie morskiej, elementy aparatury chemicznej, dna sitowe wymienników ciepła, wały, śruby, gniazda zaworów.
• brązy specjalne – czyli m.in. brąz krzemowy i berylowy, które stosowane są do wytwarzania śrub pracujących w środowisku morskim, sprężyn, narzędzi nieiskrzących i elementów konstrukcji spawalnych.
W naszej ofercie znajduje wiele rodzajów brązów odlewniczych. Są to m.in.:
• brąz cynowy – o symbolu B10, jest odporny na działanie niektórych kwasów; wykorzystywany jest do wytwarzania silnie obciążonych części maszyn, takich jak łożyska, panewki i napędy.
• brąz cynowo-fosforowy – oznaczany B101, stosowany do produkcji silnie obciążonych, szybkoobrotowych i podatnych na korozję elementów, np. łożysk, części maszyn, aparatury chemicznej.
• brąz aluminiowo-żelazny – o symbolu Ba1054. Powstają z niego części maszyn silnie obciążone; silniki i sprzęt narażone na ścieranie oraz korozję, stosowane w przemyśle komunikacyjnym, lotniczym, okrętowym.
• brąz krzemowo-cynkowo-manganowy – z oznaczeniem BK331. Wytwarza się z niego części maszyn i osprzętu takie jak elementy napędów oraz pompy narażone na zmienne obciążenia i korozję.
Brąz jako materiał występujący w różnych typach ma szerokie zastosowanie przemysłowe. Decydując się na kupno danego elementu warto sprawdzić, czy wybraliśmy ten stworzony z prawidłowego rodzaju brązu.