kształtowniki

Podział kształtowników

Kształtowniki to nic innego jak profile o dużej długości, które charakteryzują się stałym przekrojem poprzecznym.

Kształtowniki to nic innego jak profile o dużej długości, które charakteryzują się stałym przekrojem poprzecznym. Te wyroby hutnicze stanowią stabilizację dla dużych konstrukcji (np. w ściance działowej w hali), ale także służą do łączenia elementów zabudowy. Właśnie dlatego ich wszechstronne zastosowanie zyskało ogromną popularność w budownictwie i innych branżach przemysłu ciężkiego.

Są z jednej strony lekkie, a z drugiej sztywne i utrzymują duży ciężar. Dzięki temu kształtowniki umacniają szkielety wielkich konstrukcji, jak np. sufity. Ich trwała charakterystyka związana jest z materiałami wykonania. Profile powstają z niezwykle wytrzymałej stali walcowanej lub giętej na zimno, choć często też zdarza się, że zostają wytłoczone z tworzywa PCV lub aluminium. Ich popularność nie ogranicza się jednak tylko do kręgu tych, którzy tworzą skomplikowane konstrukcje. Kształtowniki znane są w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym czy nawet stoczniowym, ale też mogą posłużyć zwyczajnie jako element bramy ogrodzeniowej.

Rodzaje kształtowników

Przekrój poprzeczny (rzut modelu przeciętego w poprzek dłuższej osi) kształtowników w głównej mierze decyduje o ich klasyfikacji. Dzięki niemu rozróżniamy profile, których kształt przypomina konkretne litery z alfabetu. Do nich należą:

  • ceowniki (od litery C);
  • teowniki (T);
  • dwuteowniki (w kształcie dwóch odwróconych do siebie liter T);
  • zetowniki (Z – posiada ostre krawędzie na zewnątrz i zaokrąglone wewnątrz);
  • kątowniki (przypominają literę L, która tworzy kąt prosty – dzielimy je na równoramienne i takie, które posiadają ramiona o różnej długości);
  • rury.

Przy wyborze konkretnego profilu trzeba zwrócić uwagę m.in. na ich długość oraz dopasowanie do innych elementów konstrukcyjnych. To pierwsze jest sprawą oczywistą – na budowie każdy fragment powinien być odpowiednio wymierzony i to samo dotyczy kształtowników. Na dodatek profile można przycinać, co sprawia, że gwarancja ich odpowiedniej długości jest niemal stuprocentowa.

Znacznie trudniej jest je wpasować w otoczenie. Nie wszystkie kształtowniki są kompatybilne z innymi elementami konstrukcji. Kupując je należy wziąć pod uwagę to, że nie zawsze będą one idealnie pasować np. do istniejących prowadnic. Dlatego receptą na uniknięcie takich problemów jest dokładne przestudiowanie tabeli wymiarów profili o określonych kształtach – takie rozwiązanie zwiększa prawdopodobieństwo dobrania odpowiedniego kształtownika.

Scroll to Top