Strona główna » Blog » Najważniejsze cechy użytkowe profili aluminiowych
profile aluminiowe cechy

Najważniejsze cechy użytkowe profili aluminiowych

Profile aluminiowe to jedne z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, wykorzystywanych do różnorodnych zastosowań. Ich wyróżnikiem jest duża długość oraz stały przekrój poprzeczny, najczęściej przypominający jedną z liter alfabetu. To właśnie ze względu na kształt przekroju dokonujemy podziału profili na: ceowniki, teowniki, dwuteowniki, zetowniki, kątowniki i rury. Bardzo ważny jest również materiał, z którego wykonane są profile. Oprócz aluminium może to być stal walcowana lub tworzywa sztuczne. Materiał w dużej mierze determinuje przeznaczenie profili, które mogą być zastosowanie m.in. w konstrukcjach budowlanych i maszynowych, w przemyśle motoryzacyjnym, energetycznym, transportowym itd.

Zastosowanie aluminium w produkcji profili

Nie bez powodu bardzo częste zastosowanie znajdują profile aluminiowe. Co je wyróżnia? Przede wszystkim bardzo duża wytrzymałość przy stosunkowo niskiej masie. Dzięki temu mogą być użyte w różnorodnych konstrukcjach. Zapewniają też łatwość w transporcie i przechowywaniu. Poza tym profile aluminiowe wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi. Naturalna powłoka antykorozyjna sprawia, że wykazują wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo można je z łatwością przycinać, obrabiać, dowolnie kształtować, a nawet nanosić na ich powierzchnię powłoki dekoracyjne. Co więcej, aluminium można w pełni poddać recyklingowi, a podczas jego przetwórstwa wykorzystuje się stosunkowo niewielkie nakłady energii.

Nie można też zapomnieć o jednej z najważniejszych cech aluminium, a mianowicie trwałości. Przy niewielkiej wadze, profile aluminiowe są bardzo solidne, wytrzymałe i zachowują swoje najważniejsze właściwości, a także estetyczny wygląd przez długi czas.

Producenci profili aluminiowych, aby zapewnić jeszcze lepsze właściwości swoim produktom, dodają do aluminium odpowiednie domieszki i impregnaty, dzięki czemu powstają wyroby o naprawdę dobrej jakości, spełniające nawet wysokie wymagania klientów. Dostępne są zarówno w standardowych, jak i niestandardowych wymiarach.

Scroll to Top