Strona główna » Blog » Jakie zastosowanie ma miedź w branży elektronicznej?
miedź w silniku

Jakie zastosowanie ma miedź w branży elektronicznej?

Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek dziedzinę życia bez zastosowania różnego rodzaju metali. Każdy z nich wyróżnia się innymi właściwościami, w związku z czym są wykorzystywane w wielu branżach. Jednym z popularniejszych jest bez wątpienia miedź, której waga jest stosunkowo duża, a gęstość wynosi 8,9 g/cm3. Jednym z ważniejszych zastosowań tego metalu jest to w branży elektronicznej. Do czego się tam przydaje i co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Dlaczego miedź cieszy się dużą popularnością w branży elektronicznej? 

Z uwagi na szereg zalet miedzi, w sklepach znajduje się naprawdę wiele produktów wykonanych z tego materiału. Mowa tutaj na przykład o przewodach, obwodach czy o  płaskownikach miedzianych. Popularność metalu wynika przede wszystkim z jego właściwości. Miedź jest świetnym przewodnikiem ciepła, a do tego wyróżnia się dobrą przewodnością energetyczną. Co więcej, ma też właściwości bakteriobójcze, jest odporna na wodę i korozję, a do tego jej obróbka jest wyjątkowo łatwa z uwagi na ciągliwość.

Do czego wykorzystywana jest miedź w branży elektronicznej? 

Właściwości miedzi sprawiają, że metal znajduje naprawdę szerokie zastosowanie w branży elektronicznej. Jest wykorzystywana między innymi do produkcji przewodów elektrycznych, elektromagnesów, układów scalonych czy obwodów drukowanych. Warto również wspomnieć o miedzi M1E, czyli miedzi katodowej. Ten rodzaj materiału służy przede wszystkim do produkcji specjalistycznych wytworów, na przykład elektrodrążarek czy elektrod. Kolejnym zastosowaniem miedzi jest tworzenie uzwojeń transformatorowych.

Metal przydaje się też podczas budowy rozdzielnic, gdzie płaskowniki miedziane są wykorzystywane do tworzenia oszynowań poziomych i pionowych. Niektórych może zaskoczyć fakt, że miedź znajduje większe zastosowanie niż aluminium w wyspecjalizowanych branżach high-tech. Dzieje się tak, ponieważ wyróżnia się lepszym wydzielaniem ciepła. Oprócz tego miedź jest też nierzadko stosowana podczas produkcji rezystorów, procesorów, silników elektrycznych, półprzewodów i szeregu innych elementów.

Scroll to Top