puszki

Jakie są różnice między metalami kolorowymi a żelaznymi?

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie przedsiębiorstw zajmujących się szeroko rozumianym przemysłem bez wykorzystania metali. Warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów tego tworzywa, co sprawia, że jego zastosowanie jest naprawdę szerokie. Jednym z podstawowych kryteriów podziału jest ten na metale kolorowe i żelazne. Osoby, które odwiedzają naszą hurtownię metali kolorowych w Toruniu w celu zakupu płaskowników miedzianych czy blach aluminiowych, nie zawsze wiedzą, czym się różnią. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie omówimy pokrótce to zagadnienie.

Co nazywamy metalami żelaznymi? 

Aby odróżnić metale kolorowe od żelaznych i wiedzieć, z jakim materiałem mamy do czynienia, kupując pręty mosiężne czy blachy miedziane, warto najpierw scharakteryzować każdą z tych grup tworzyw. Jeżeli chodzi o metale żelazne, to najprościej mówiąc są to wszystkie metale i ich stopy, które zawierają żelazo. Do najpopularniejszych zaliczamy żeliwo i stal. Warto też zaznaczyć, że wspomnianą stal dzielimy dodatkowo na cztery podstawowe typy, czyli węglową, stopową, nierdzewną i narzędziową.

Czym się charakteryzują metale kolorowe? 

Drugim rodzajem metali, którymi interesują się Klienci odwiedzający naszą hurtownię mosiądzu, są metale kolorowe. W tym przypadku mamy do czynienia z takimi tworzywami, które nie zwierają domieszek żelaza. Jedną z ważniejszych cech, które wyróżniają te tworzywa, jest dobre przewodnictwo cieplne. Oprócz tego warto też wiedzieć, że mają charakterystyczny połysk. W tym przypadku należy wspomnieć o następującym podziale:

  • metale lekkie, których gęstość ma mniej niż 4,5 g/cm3, na przykład magnez i aluminium,
  • metale ciężkie, których gęstość wynosi powyżej 4,5 g/cm3, na przykład miedź, platyna, złoto i cynk.

Podsumowując, główną różnicą pomiędzy metalami żelaznymi i kolorowymi jest zawartość żelaza. Oprócz tego pierwiastki mają też charakterystyczny wygląd – żelazne nie mają połysku, natomiast kolorowe można rozpoznać po błyszczącej powierzchni. Poza tym warto również zwrócić uwagę na omówione wcześniej kwestie dotyczące przewodnictwa ciepła.

Scroll to Top