Strona główna » Blog » Jaka miedź jest określana mianem katodowej?
miedź katodowa

Jaka miedź jest określana mianem katodowej?

Miedź występuje w różnych odmianach, przez co jest metalem o wszechstronnym zastosowaniu. Jednym z jej najpopularniejszych typów jest tzw. miedź katodowa. Określa się w ten sposób metal oznaczany symbolem M1E, który zawiera niemalże 100% czystego pierwiastka Cu. Oprócz wysokiej czystości miedź katodową, zwaną również miedzią elektrolityczną, wyróżniają też inne wyjątkowe właściwości. Sprawdź, o jakich mowa i dowiedz się, gdzie ten typ miedzi znajduje konkretne zastosowanie.

Miedź występuje w różnych odmianach, przez co jest metalem o wszechstronnym zastosowaniu. Jednym z jej najpopularniejszych typów jest tzw. miedź katodowa. Określa się w ten sposób metal oznaczany symbolem M1E, który zawiera niemalże 100% czystego pierwiastka Cu. Oprócz wysokiej czystości miedź katodową, zwaną również miedzią elektrolityczną, wyróżniają też inne wyjątkowe właściwości. Sprawdź, o jakich mowa i dowiedz się, gdzie ten typ miedzi znajduje konkretne zastosowanie.

Czym się charakteryzuje miedź katodowa?

Cechą charakterystyczną miedzi katodowej jest doskonała przewodność elektryczna. Wśród innych właściwości warto wymienić zwiększoną wytrzymałość na rozciąganie i działanie wysokich temperatur. Miedź M1E jest zatem również doskonałym przewodnikiem ciepła. Ponadto jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz dobrze znosi kontakt z substancjami chemicznymi. Tym, co szczególnie cenne, jest również jej niska podatność na korozję. Miedź katodowa nie zmienia swoich właściwości pod wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, przez co może być eksploatowana w trudnych warunkach przez lata.

Zastosowanie miedzi katodowej

Ze względu na swoje właściwości miedź katodowa znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle elektrycznym, elektrotechnicznym, chemicznym oraz telekomunikacyjnym. Sprawdza się jako materiał stosowany w różnego rodzaju instalacjach, w tym m.in. gazowych, grzewczych, klimatyzacyjnych czy przeciwpożarowych. Nadaje się też do emaliowania i wyżarzania rafinującego. Ponadto wykorzystuje się ją przy produkcji pokryć dachowych, rynien, profili i prętów oraz specjalistycznych wytworów takich jak np. elektrody do elektrodrążarek. Oprócz tego miedź M1E nadaje się do produkcji aparatury chemicznej, chłodnic oraz aparatów destylacyjnych.

Scroll to Top