Mosiądz, czyli stop miedzi i cynku, stosowany jest powszechnie w różnych gałęziach przemysłu. Wszystko za sprawą jego właściwości m.in. odporności na korozję, wysokiej wytrzymałości oraz łatwości w formowaniu. Z kilku gatunków tego stopu powstają również taśmy mosiężne, charakteryzujące się dużą podatnością na obróbkę plastyczną, a także na lutowanie. Gdzie są najczęściej wykorzystywane?
Podstawowe zastosowanie taśm z mosiądzu
Produkty te mogą dzielić się na różne rodzaje, w zależności od gatunku mosiądzu, stanu utwardzenia taśmy, jej grubości i szerokości, a także średnicy kręgów. Ze względu na różnice w tych parametrach, znajdują one zastosowanie w różnych dziedzinach np. w budownictwie, motoryzacji, modelarstwie, elektronice czy elektrotechnice. Taśmy mosiężne wykorzystywane są najczęściej do produkcji rdzeni chłodnic, zawiasów, chwytaków, uchwytów i elementów silnika – a także wszędzie tam, gdzie istnieje duże ryzyko wystąpienia korozji. Ponadto, ich szerokie zastosowanie wiąże się również z faktem, że mogą być poddawane dalszej obróbce plastycznej (różnymi technikami).
Taśmy mosiężne jako elementy dekoracyjne
Co ciekawe, taśmy z mosiądzu są coraz częściej wykorzystywane jako elementy ozdobne np. w formie wykończenia mebli czy kominków w nowoczesnych aranżacjach. Tego rodzaju paski dekoracyjne zachwycają swoim kolorem, metalicznym połyskiem i precyzyjnym wykonaniem, a jednocześnie nie sprawiają żadnych trudności w formowaniu. Dużą popularnością w tym zakresie cieszy się zarówno taśma delikatnie rysowana, jak i stemplowana.
Jak widać, zastosowanie taśm mosiężnych nie ogranicza się tylko do gałęzi przemysłu. Dzięki swoim właściwościom oraz aspektom wizualnym wykorzystywane są na szeroką skalę w rozmaitych dziedzinach.