Strona główna » Blog » Do czego stosowana jest miedź w elektronice?
kable miedziane

Do czego stosowana jest miedź w elektronice?

Miedź to metal, który znajduje powszechne zastosowanie w elektrotechnice. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na jej właściwości.

Dlaczego miedź znajduje powszechne zastosowanie w elektronice?

Główną cechą miedzi, która jest szczególnie ceniona w elektrotechnice, jest jej przewodność elektryczna, która bywa wykorzystywana szczególnie podczas budowy instalacji oraz systemów. Wykazuje też bardzo dobrą przewodność cieplną, dzięki czemu pozwala na całkowite wyeliminowanie tzw. gorących punktów. Miedziane połączenia po lutowaniu są trwałe i szczelne. A łatwa instalacja elementów miedzianych jest możliwa za sprawą ich twardości, a jednocześnie wyjątkowej giętkości. Co więcej, miedź wykazuje niską rozszerzalność cieplną, dzięki czemu jest w niewielkim stopniu podatna na zmianę objętości pod wpływem wahań temperatury.

Elementy wykonane z miedzi są odporne na korozję powodowaną wilgocią i działaniem innych czynników atmosferycznych. Wykazują również odporność na pełzanie, przez co nie dochodzi do poluzowania połączeń elementów miedzianych. Cechują się również wysoką wytrzymałością na rozciąganie. Miedź to metal ciągliwy i plastyczny, dlatego też zapewnia łatwość przy obróbce.

Zastosowanie miedzi w elektrotechnice

Nawet połowa światowej produkcji miedzi znajduje zastosowanie w elektronice, elektryce i energetyce. Z miedzi wykonanych jest większość detali i elementów konstrukcyjnych w różnych branżach. Służy do tworzenia m.in. przewodów i kabli stosowanych w telekomunikacji oraz energetyce, styków, rezystorów, procesorów i mikroprocesorów, łączek, półprzewodników, silników elektrycznych itd. Z miedzi tworzy się uzbrojenia transformatorów, elektrody, komutatory, płytki obwodów drukowanych.

Co ciekawe, w wielu branżach, nawet wysoko wyspecjalizowanych dziedzinach high-tech, znacznie częściej sięgają po miedź niż po aluminium! Dzieje się tak z uwagi na fakt, że aluminium, chociaż również cechuje się wieloma zaletami, to jednak wykazuje niższe wydzielanie ciepła. Z tego też powodu w elektronice mamy bardzo często do czynienia z płaskownikami miedzianymi, blachami, drutami, rurami, taśmami itd. Za sprawą swoich parametrów stanowi bardzo cenny materiał, powszechnie wykorzystywany nie tylko w elektrotechnice, ale i wielu innych branżach na całym świecie.

Scroll to Top