Strona główna » Blog » Czy aluminium jest metalem wytrzymałym?
aluminium metal wytrzymały

Czy aluminium jest metalem wytrzymałym?

Aluminium odkryto w połowie XIX wieku. Dziś wytwarza się z niego wiele artykułów, m.in. blachy oraz pręty. Lecz czy są one trwałe? Czy aluminium jest wystarczająco wytrzymałym metalem?

Aluminium odkryto w połowie XIX wieku. Dziś wytwarza się z niego wiele artykułów, m.in. blachy oraz pręty. Lecz czy są one trwałe? Czy aluminium jest wystarczająco wytrzymałym metalem?

Aluminium jako wytrzymały surowiec

Aluminium to metal o gęstości ok. 2,7 g/cm3 i odporności na rozciąganie ok. 75-545 MPa. Należy do grupy dobrze przewodzącej ciepło – ok. 200 W/(m x K). Ta niewielka masa i duża wytrzymałość pozwala na wykorzystywanie go przy produkcji lekkich konstrukcji o wysokiej trwałości, m.in. warstw przewodzących układu scalonego, akcesoriów do sprzętu elektronicznego czy komputerowego.

Metal, jakim jest aluminium, może być poddawany wielokrotnemu przetworzeniu – jest w całości surowcem recyklingowym. Jest elastyczny i podatny na obróbkę, dlatego też wykorzystywany jest np. przy produkcji kształtowników w różnych przekrojach.

Aluminium posiada także powłokę ochronną, która zapobiega oddziaływaniu na niego warunków atmosferycznych i pojawianiu się na nim korozji. Ta ich cecha połączona wraz z lekkością sprawia, że używa się aluminium PA4 m.in. do produkcji elementów stosowanych w górnictwie, branży motoryzacyjnej czy przemysłowej.

Przykładowe rodzaje aluminium

Różne typy aluminium pozwalają na odmienne zastosowanie. Na przykład, aluminium PA11 jest:
• nieutwardzane wydzieleniowo;
• podatne na przeróbki plastyczne na zimno i ciepło oraz spawanie;
• wytrzymałe na zmęczenie
• bardzo odporne na korozję, szczególnie na działanie wody morskiej, co pozwala na wykorzystanie tego typu w branżach związanych z gospodarką morską.

Innym przykładem jest aluminium PA4, które jest:
• utwardzalne wydzieleniowo naturalnie i sztucznie;
• bardzo podatne na przeróbki plastyczne na zimno i ciepło oraz spawanie;
• nadające się do anodowania;
• bardzo dobrze polerujące się.

Wytrzymałość i lekkość metalu, jakim jest aluminium sprawia, że można je wykorzystywać w wielu dziedzinach. Tworzone są z niej wszelkiego typu lekkie konstrukcje np. ogrodzenia, balustrady, elementy konstrukcyjne maszyn i urządzeń, a także blachy, znajdujące swoje zastosowanie w energetyce czy branży lotniczej.

Scroll to Top