Metale kolorowe, znane również jako metale nieżelazne, są materiałem wykorzystywanym powszechnie w wielu branżach, między innymi do wyrobu przedmiotów codziennego użytku oraz przewodzenia prądu. Tak jak wskazuje ich druga nazwa, zaliczają się do nich metale inne niż żelazo oraz ich stopy, pod warunkiem, że nie występuje w nich wspomniany pierwiastek. Jest to więc dość szeroka kategoria, choć należące do niej materiały posiadają szereg cech wspólnych: wszystkie są dość miękkie i plastyczne, a także dobrze przewodzą prąd oraz ciepło. Doskonale nadają się również do ponownego wykorzystania, dzięki czemu nasz skup złomu potrafi zapłacić za nie atrakcyjną cenę. Recykling metali, zajęcie opłacalne i przyjazne środowisku, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
Jakie są najpopularniejsze metale kolorowe?
Ponieważ do metali kolorowych zaliczają się wszystkie metale, które nie zawierają żelaza, ich liczba jest dość duża. Istnieje jednak kilka, które cieszą się szczególną popularnością. Wykorzystywane przez nas metale nieżelazne to:
- Aluminium
- Brąz
- Miedź
- Mosiądz
Ten pierwszy cieszy się ogromną popularnością. Aluminium jest łatwo dostępne, plastyczne, ale też bardzo twarde i wytrzymałe. Idealnie nadaje się do tworzenia metalowych przedmiotów codziennego użytku. Brąz, czyli stop miedzi z cyną, jest bardzo odporny na uszkodzenia, dzięki czemu powszechnie wykorzystuje się go do wykonywania różnorodnych maszyn oraz urządzeń. Miedź słynie przede wszystkim z doskonałego przewodzenia ciepła i prądu. Znajduje więc zastosowanie między innymi w produkcji przewodów elektrycznych. Z kolei mosiądz, stanowiący połączenie miedzi i cynku, ma podobne właściwości i używa się go podobnie do brązu, jest jednak od niego jeszcze twardszy i wytrzymalszy, co powiększa zakres jego zastosowań.
Te cztery materiały nie stanowią oczywiście całości metali kolorowych. Należą do nich także między innymi cynk, cyna oraz ołów. Dwa pierwsze, oprócz łączenia z miedzią w celu stworzenia brązu i mosiądzu, służą głównie do zabezpieczania oraz wzmacniania innych metali. Ołów ma dość rozległe zastosowanie. Dawniej było szersze, a obecność tego pierwiastka w przemyśle bardziej znacząca, jednak wciąż wykorzystuje się go między innymi jako materiał zabezpieczający oraz składnik w stopach metali.