co się wykonuje z aluminium

Co wykonuje się z aluminium?

Lekkość, elastyczność, odporność na korozję i rozciąganie – to tylko niektóre z właściwości aluminium, dzięki którym materiał ten odznacza się powszechnym występowaniem. Obecnie najczęściej wykorzystuje się stopy i domieszki tego metalu, dzięki czemu charakteryzuje się on jeszcze większą wytrzymałością. W rezultacie z aluminium produkuje się rozmaite wyroby i półfabrykaty hutnicze. Jakie?

 

Przykładowe wyroby z blachy aluminiowej

 

Blachy aluminiowe, ze względu na gatunek wykorzystanego materiału, mogą odznaczać się różnymi właściwościami, a co za tym idzie: zastosowaniem. Bardzo często produkuje się z nich okładziny elewacyjne czy pokrycia dachowe. Z twardszych stopów wytwarzane są z również elementy nośne ciężarówek, dźwigów czy wagonów kolejowych. Blachy z aluminium wykorzystywane są również do produkcji rurociągów, zbiorników ciśnieniowych oraz konstrukcji rozmaitych urządzeń i maszyn. 

 

Nie ma domu, w którym nie występowałby przedmiot wykonany z tego glinu. Przykładowo: stop aluminium z magnezem stosowany jest do produkcji rozmaitych sprzętów AGD. Z materiału tego wytwarzane są opakowania żywności i napojów, a także inne produkty codziennego użytku np. garnki, pojemniki i naczynia. W niektórych domach czy budynkach użytkowych można zobaczyć również drzwi aluminiowe, które odznaczają się doskonałymi parametrami izolacyjnymi.

 

Szerokie zastosowanie prętów aluminiowych 

 

 

Z aluminium produkowane są również pręty, które podobnie jak blachy, znajdują szerokie zastosowanie w transporcie, budownictwie czy przemyśle maszynowym. Najczęściej są one wykorzystywane do zbrojenia betonu, a także tworzenie rozmaitych konstrukcji stalowych np. balustrad, ogrodzeń. Coraz częściej z prętów aluminiowych wykonuje się rozmaite elementy dekoracyjne, służące do wykańczania wnętrz.

Scroll to Top