Strona główna » Blog » Ceny złomu. Które metale kolorowe są najbardziej wartościowe?
metale kolorowe

Ceny złomu. Które metale kolorowe są najbardziej wartościowe?

Zalegające w piwnicach, garażach i na strychach materiały składające się z metali kolorowych warto przejrzeć pod kątem możliwości ich dalszego recyclingu. Skupy złomu oferują atrakcyjne ceny za materiały, które nadają się do ponownej obróbki, a dla nas może to być znakomita okazja, aby uporządkować gromadzone od lat sprzęty i jeszcze dodatkowo na tym zarobić. Oddać do złomu można nawet rzeczy, które pierwotnie chcieliśmy wyrzucić trakcie trwającego remontu domu lub naprawy samochodu, np. aluminiowe rolety, puszki, nakrętki, grzałki z mosiądzu ze spalonego czajnika elektrycznego, stalowe felgi samochodowe, które wymieniliśmy na nowy lżejszy model, a także silniki czy chłodnice. To tylko jedne z nielicznych przykładów rzeczy, które tylko czekają, aby dać im jako surowcom wtórnym nowe życie za sprawą recyclingu.

Zalegające w piwnicach, garażach i na strychach materiały składające się z metali kolorowych warto przejrzeć pod kątem możliwości ich dalszego recyclingu. Skupy złomu oferują atrakcyjne ceny za materiały, które nadają się do ponownej obróbki, a dla nas może to być znakomita okazja, aby uporządkować gromadzone od lat sprzęty i jeszcze dodatkowo na tym zarobić. Oddać do złomu można nawet rzeczy, które pierwotnie chcieliśmy wyrzucić trakcie trwającego remontu domu lub naprawy samochodu, np. aluminiowe rolety, puszki, nakrętki, grzałki z mosiądzu ze spalonego czajnika elektrycznego, stalowe felgi samochodowe, które wymieniliśmy na nowy lżejszy model, a także silniki czy chłodnice. To tylko jedne z nielicznych przykładów rzeczy, które tylko czekają, aby dać im jako surowcom wtórnym nowe życie za sprawą recyclingu.

Jaki rodzaj złomu można sprzedać w skupach złomu

Udając się do skupu złomu warto posiadać chociażby podstawową wiedze na temat tego, jaki rodzaj materiału można poddać dalszemu recyclingowi. Dla przykładu nasza hurtownia metali nieżelaznych w Zielonce chętnie zajmuje się skupem blach i prętów aluminiowych oraz metali kolorowych. Pośród metali kolorowych inaczej zwanych metalami nieżelaznymi wyróżnić możemy np. miedź, cynk, cynę, ołów i aluminium, a także mosiądz, tytan i brąz. Ich nazwa wywodzi się stąd, iż nie zawierają one w swoim składzie ani żelaza ani żadnych stopów metali, które mogłyby się na niego składać. Posiadają one znakomite właściwości: są łatwo topliwe, są doskonałymi przewodnikami prądu i ciepła, dzięki czemu znajdują zastosowanie w różnorakich branżach od budownictwa po przemysł. Aluminium jeden z najlżejszych metali kolorowych często jest wykorzystywany w stelażach plecaków górskich, trampolinach i innych sprzętach wycieczkowych. Przydaje się wszędzie tam, gdzie liczy się niezwykle niska waga oraz duża wytrzymałość. Wykorzystywany jest nawet w branży spożywczej w postaci puszek lub w branży samochodowej w postaci felg. Z racji jego lekkości i niezawodności stosuje się go też do wyrobu mebli ogrodowych czy namiotów, ponieważ można polegać na jego odporności na korozję i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Drugim często spotykanym metalem kolorowym znajdującym się w posiadanych przez nas urządzeniach elektronicznych jest miedź. Niemal każde domowe urządzenie ją posiada, zarówno małe, jak i duże AGD, ponieważ miedź to znakomity przewodnik  energii. Zanim więc przeznaczymy lodówkę, mikrofalówkę czy klimatyzator do wyrzucenia, warto miedziane części wykręcić i udać się z nimi do najbliższego skupu złomu. Można tam przekazać miedziane kable czy przewody. Cyna natomiast to częsty składnik części samochodowych oraz domowego AGD. Natomiast charakteryzujący się oryginalną barwą w odcieniu pomarańczowego złota mosiądz, który jest obecny w różnego rodzaju rurach stosowanych np. do produkcji chłodnic lub innych elementów podlegających obróbce plastycznej. Mosiądz jest stopem cynku i miedzi stąd jego szerokie zastosowanie sięgające nawet zamków błyskawicznych w naszych torbach lub plecakach oraz drobnych kilkugroszowych monet. Jeśli zainteresowała Państwa możliwość sprzedania posiadanego złomu, w szczególności metali nieżelaznych, zapraszamy do posiadanych przez nas oddziałów zarówno w Bydgoszczy, jak i Toruniu. Warto także zajrzeć na naszą stronę, gdzie będą mogli Państwo zorientować się w posiadanym przez nas asortymencie oglądając naszą galerię.

Dlaczego warto sprzedawać złom a w szczególności metale kolorowe?

Działalność takich miejsc jak skupy złomu wpływa również korzystnie na dostępność i ceny metali kolorowych. Gdyby nie skupy złomu ceny te byłyby zdecydowanie wyższe od aktualnie proponowanych. Ponadto odzysk surowców jest proekologicznym rozwiązaniem, dzięki któremu znaczna część metali nieżelaznych powraca do obrotu rynkowego i jest ponownie wykorzystywana. Spada dzięki temu konieczność pozyskania nowych materiałów, w następstwie konieczność ich transportu, co przyczynia się do powstawania kolejnych zanieczyszczeń środowiska i powstawania szkodliwego CO2. Warto wobec tego rozejrzeć się czy nie zalega nam na strychu lub w piwnicy materiał, który można by oddać do ponownego obrotu jako cenny surowiec i jeszcze przy tym zarobić.

Jak kształtują się ceny metali kolorowych

W zależności od masy oraz rodzaju posiadanego złomu ceny jego sprzedaży w punkcie mogą się znacznie od siebie różnić. Najczęściej trafiającymi do ponownego obrotu oraz najwyżej cenionymi metalami nieżelaznymi są kolejno aluminium, stal i miedź. Złom podlega ocenie i kategoryzacji na klasy, a następnie ważeniu. Cena poszczególnych  metali kolorowych waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za kilogram materiału. Ceny materiału podawane są w tonach. Za części z aluminium dostaniemy 1685,00 zł/ tonę, a np. za miedź aż 6446,00 zł/ tonę. Do najdroższych zalicza się nikiel 13756,00 zł/ tonę oraz cynę 17880,00 zł/ tonę. Na naszej stronie internetowej notowania aktualizowane są codziennie, dlatego serdecznie zapraszamy do sprawdzania aktualnych cenników metali kolorowych.

 

Scroll to Top