Strona główna » Blog » Kryzys energetyczny wstrzymuje produkcję aluminium
kryzys

Kryzys energetyczny wstrzymuje produkcję aluminium

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie większości branż bez zastosowania różnego rodzaju metali. Jednym z popularniejszych jest bez wątpienia aluminium. Jest to metal lekki (prawie trzy razy lżejszy od żelaza), a do tego jest niemagnetyczny i odporny na korozję. Z tego powodu cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem w motoryzacji czy podczas produkcji stolarki okiennej i drzwiowej. Warto zwrócić uwagę na kryzys energetyczny, który przyczynia się do wstrzymania produkcji aluminium. Co należy wiedzieć na ten temat?

O co chodzi z kryzysem energetycznym? 

Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują pręty czy płaskowniki aluminiowe albo inne elementy wykonane z tego metalu, obawiają się o ich dostępność. Warto pamiętać, że produkcja aluminium jest niezwykle czasochłonna, a wpływ energii ma w tym kontekście ogromne znaczenie. Dzieje się tak, ponieważ Chiny mają racjonalne podejście w kontekście jej wykorzystania. W praktyce oznacza to, że moce produkcyjne hut aluminium zostały tam zmniejszone o 7% w porównaniu do ubiegłego roku.

Ceny energii przekładają się też na ograniczenie produkcji, co ma dotyczyć aż 700000 ton mocy produkcyjnych. W rezultacie możemy się spodziewać deficytu na poziomie 1800000 ton aluminium, co jest równe aktualnym globalnym zapasom. Warto również wspomnieć o ograniczeniu produkcji magnezu w Chinach, którego produkowane jest tam aż 87%.

Co to może oznaczać dla Europy? 

Omawiany kryzys i kroki podejmowane przez Chiny mogą mieć ogromne znaczenie w kontekście funkcjonowania polskich firm. Dzieje się tak między innymi dlatego, że aż 95% magnezu wykorzystywanego w Europie jest importowane z Chin. Co więcej, magnez nie nadaje się do długotrwałego przechowywania, ponieważ zaczyna się utleniać już po trzech miesiącach.

Niedobór magnezu ma szczególnie duże znaczenie w kontekście produkcji blach i profili, ponieważ jest tam głównym albo jedynym składnikiem stopowym. W najgorszym przypadku może zdarzyć się tak, że niedobór magnezu spowoduje poważne zahamowanie gospodarki europejskiej i światowej z uwagi na to, że jest niezbędny do produkcji aluminium.

Scroll to Top